İsveç

Ana sayfa İsveç
Türkiye'nin Kopenhag, Stockholm ve Oslo büyükelçiliklerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81'inci yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.
Thunberg, 75 bin dolar değerindeki İskandinav Konseyi Çevre Ödülü'nü, iklim konusunda "güzel sözler söylemek" yerine "somut eylemlerin hayata geçirilmesi" gerektiğini ifade ederek reddetti.
Cumhuriyet’in 96’ıncı yılı münasebetiyle Türkiye'nin Kopenhag, Stockholm ve Oslo büyükelçiliklerince resepsiyon verildi.
Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt: "Harekat, Kürtlere karşı yapılmıyor sadece terör örgütlerine karşı bölgeye barış getirmek için yapılıyor"
Süryani gazeteci Augin Kurt Haninke: "Süryanilere acı deneyimler yaşatan YPG, Türk askerine karşı sivilleri kalkan olarak kullanmaya çalışıyor"
"PKK'nın şubesi YPG'nin devraldığı Suriye'nin kuzeydoğu kesiminde, cinayet, baskı, şantaj, çocuk askerlerin sömürülmesi ve etnik temizlik yapıyor"
İsveç Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt, Asuri Federasyonu yayın organının "YPG'nin Suriye'de etnik temizlik yaptığının, insan hakları örgütlerinin raporlarına da yansımasına rağmen kendilerinin neden örgütü kınamadığına yönelik" soruya cevap veremedi.
İsveç'e ilk gelenlerden 95 yaşındaki Esma Zengin, 48 yıllık gurbet hayatında İsveç'e alışamadığını ve her gün Türkiye'ye dönmek için hayaller kurduğunu söyledi.
İsveçli futbolcu Zlatan Ibrahimovic'in heykeli, doğduğu kent Malmö'de yapılan törenle açıldı.
İsrail'de geniş çaplı eğlence partisine katılan İsveç ana muhalefet Muhafazakar Partisi (M) Genel Başkanı Ulf Kristensson, Hristiyan Demokrat (KD) Başkanı Ebba Busch Thor ve Liberal Parti (L) Başkanı Nyamko Sabuni hakkında "rüşvet aldıkları" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. İsveç devlet televizyonu...

İSKANDİNAVYA TV